Dvi žinomos marijampolietės: viena pasiekusi aukštumų sporte, kita – žiniasklaidoje. Ką televizijos laidų vedėja Ugnė Siparė ir pasaulio bei Europos karatė čempionė Margarita Čiuplytė mano apie atsinaujinančios, vėjo ir saulės, energetikos plėtrą?
Televizijos laidų vedėja Ugnė Siparė: visada buvau ir esu už žaliąjį kursą
„Turbūt net visai nesidomint mažų mažiausiai akivaizdu, kad idealiu atveju Lietuva turėtų būti visiškai energetiškai nepriklausoma. Nežinau, ar ir kada realybėje tai įmanoma, tačiau tai yra kryptis, kuria mes privalome judėti“, – sako marijampolietė, televizijos laidų vedėja Ugnė Siparė. Žinoma moteris teigia, kad ji visada buvo ir yra už žaliąjį kursą, atsinaujinančią energetiką ir modernius sprendimus: „Mes taip dažnai mėgstame save lyginti su Vakarų šalimis ar Skandinavija, o minėtose šalyse būtent vėjo jėgainės ir yra modernumo bei tvarumo simbolis. Tad kodėl turėtų būti kitaip Lietuvoje?“.
U. Siparė sako, kad jai smagu stebėti verslų ar pavienių asmenų iniciatyvą atsigręžti į žaliąją energetiką, ji mano, kad tai geras būdas ne tik užsitikrinti energiją, bet ir tausoti planetą: „Pastaraisiais metais matome, kokia nestabili situacija mūsų regione ir niekada negalime būti visiškai ramūs dėl ateities, todėl geriausia būti pasiruošus visiems, net patiems blogiausiams scenarijams nei būti netikėtai užkluptiems. Žinoma, turbūt dalį žmonių ir verslų atsinaujinanti energetika vilioja dėl žemesnių kainų, bet man patinka manyti, kad dalis atvejų – principiniai, norint rūpintis mūsų planeta. Juk rinkdamiesi žaliąją energiją mes tausojame aplinką“.
U. Siparė teigia, kad yra girdėjusi, kad kai kurie žmonės turi įvairių baimių dėl vėjo energetikos plėtros, tačiau jai neteko matyti panašių nuogąstavimų iš sritį išmanančių ekspertų: „Tikrai noriu pasitikėti tais, kurie išmano energetiką. Aš pati pokyčius dažniausiai priimu natūraliai: miestai plečiasi, keičiasi statosi, tai natūralūs procesai. Esu girdėjusi, kad ir karalienei Elžbietai labai nepatiko Vindzoro rūmai, nes šalia jų buvo oro uostas, o triukšmo ji nemėgo. Bet juk dėl to lėktuvai Didžiojoje Britanijoje nenustojo skraidyti“.
Paklausta, kodėl jos nuomone kai kurie žmonės baiminasi vėjo energetikos plėtros, televizijos laidų vedėja sako, kad tokia žmonių prigimtis – bijoti to, ko dar nepažįstam ir nežinom, galų gale tiesiog priešintis pokyčiams: „Minti naujus kelius niekada nebuvo lengva. Aišku, būti kritiškiems ir atsargiems jokiu būdu nėra blogai, bet dažnai baimės gimsta ne iš kritiško mąstymo, o tiesiog iš nežinojimo, emocijos ir to bandos jausmo – „jei kaimynas sakė, gal jis žino?“. Manau, jei vis tik kankina nerimas ir nežinia – informacijos reikia ieškoti nepriklausomų specialistų vertinimuose, apžvalgose ir komentaruose, o tada jau daryti išvadas“.
Marijampolietė pasaulio ir Europos karatė čempionė: vėjo elektrinės padės mūsų mažai šaliai būti nepriklausomai
„Mes esame labai maža šalis, visada buvome priklausomi nuo kitų valstybių, tų, kurios šiandien yra agresorės, todėl man atrodo, kad vienintelis kelias būti stipriais ir nepriklausomais yra inovatyvūs ir drąsūs sprendimai, tokie kaip vėjo jėgainės“, – paklausta, ką mano apie vėjo elektrinių parkus, sako marijampolietė Margarita Čiuplytė, pasaulio ir Europos karatė čempionė.
Sportininkė teigia suprantanti, kad nauji dalykai, tokie kaip vėjo jėgainės, žmonėms gali kelti nerimo ir baimės: „Baimė kyla iš nežinojimo, todėl prieš susidarant nuomonę apie bet kokią naujovę, reikia susirinkti visus faktus. Žinoma, jaunimui tai paprasta, mes viską galim „išgooglinti“, senyviems žmonėms sunkiau. Bet juk visada galima išbandyti savo kailiu: nuvažiuoti prie jau stovinčios vėjo elektrinės, porai dienų apsigyventi pas pažįstamą, kuris gyvena netoli elektrinės, ir pajausti, ar yra koks nors poveikis, garsas, ar ne. Nors aš manau, kad kaime lojantys šunys kelia didesnį garsą ir labiau erzina nei mechaninis elektrinės sukimosi garsas.
Svarbiausia pasverti, ar kažkoks nepasitenkinimas dėl naujo statinio, elektrinės, yra reikšmingiau už šalies nepriklausomumą ir mūsų visų saugumą. Manau, kad šalies ištekliai, kurie padeda atsilaikyti prieš išorės iššūkius, yra didesnė vertybė. Ypač, kai yra tiek daug tų elektrinių jau visur Europoje: juk jos ten nestovėtų, jei tikrai kenktų sveikatai ar aplinkai. Baimė kelia stagnaciją, o stagnacija mus kaip mažą šalį palieka priklausomais nuo didelių valstybių, o to juk niekas nenori“.
Sportininkė priduria ir tai, kad baimė yra svarbi karatė filosofijos dalis: „Karatė menas yra nukreiptas prieš vidines baimes, kurių negali niekaip kitaip įveikti kaip tik su jomis susitikdamas. Kol nepabandai, tol nežinai pilnai. Panašiai ir su vėjo elektrinėmis: savo nepasvertas baimes galime įveikti informacija, faktais ir išbandymu savo kailiu. Tai padaryti yra būtina“.