Bendruomenių fondus pasiekia lėšos: „Ignitis renewables“ šiemet skirs beveik 0,8 mln. eurų

Lietuvoje vėjo elektrinių parkų vystytojai įstatymu yra įpareigoti mokėti kasmetines įmokas į bendruomenių fondus. Pastačius 30 vėjo elektrinių Marijampolės pašonėje tokia įmoka siektų apie 757 tūkst. eurų per metus, kurių 85 proc. būtų skiriami bendruomenės reikmėms, o likę 15 proc. – keliautų tiesiai gyentojams į sąskaitas.  Tokios įmokos yra mokamos  jau ne vienerius metus, pavyzdžiui, „Ignitis renewables“ šiemet bendruomenių fondams skirs 0,8 mln. eurų.

„Nors intensyvi vėjo elektrinių parkų plėtra tik įsibėgėja, šioje srityje Lietuva nėra naujokė: vėjo elektrinės, nors ir mažesniais mastais, mūsų šalyje statomos jau daugiau nei dešimtmetį. Tai reiškia, kad buvo daug laiko ne tik sukurti stipriai įstatyminei bazei, reguliuojančiai vėjo energetikos vystymą, bet ir aiškiai sudėlioti, kaip veikia visi naudų bendruomenėms mechanizmai. Vienas jų – mokestis į bendruomenių fondus, kuris egzistuoja jau kelerius metus ir sėkmingai veikia, o šiemet buvo papildytas naujove, kad 15 proc. lėšų keliaus tiesiai į gyventojų, gyvenančių ne didesniu kaip 5 km atstumu nuo vėjo elektrinės, sąskaitas“, – komentuoja Aidas Gelbūda, projekto vadovas iš bendrovės „Evecon“.

Pasak jo, tai, kad įmokos į bendruomenių fondus yra mokamos, įrodo ir neseniai išplatina valstybės kontroliuojamos energetikos grupės „Ignitis grupė“ antrinės įmonės „Ignitis renewables“ žinia. Joje teigiama, kad bendruomenėms šalia „Ignitis renewables“ vystomų ar veikiančių saulės ir vėjo parkų Lietuvoje šiemet planuoja skirti 757 tūkst. eurų.

2022–2024 metais ši įmonė joms skyrė daugiau nei 1 mln. eurų paramos, iš kurių 2022 metais – daugiau nei 80 tūkst. eurų, 2023 metais – 247 tūkst. eurų, ketvirtadienį pranešė „Ignitis renewables“. 

Šiais metais dėl šios paramos gali kreiptis Kelmės, Kretingos, Mažeikių, Jurbarko ir Tauragės bendruomenės, šalia kurių veikia ar šiuo yra statomi „Ignitis renewables“ vėjo bei saulės projektai. Ji skiriama bendruomenėms svarbiems projektams ekonominės ir psichologinės gerovės, kultūrinės įvairovės ir tapatybės, aplinkosaugos bei kitose srityse.