Marijampolės pašonėje planuojamas vystyti vėjo elektrinių parkas gavo valstybei svarbaus projekto statusą

Šių metų birželio mėnesį LR Seimas patvirtino LR Energetikos įstatymo pakeitimą, pagal kurį Marijampolės pašonėje planuojamas statyti vėjo elektrinių parkas yra pripažįstamas kaip valstybei svarbus projektas. 

Įstatymo pakeitime numatoma, kad didesnės kaip 150 MW leistinos generuoti galios elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos ir (ar) didesnės kaip 100 MW leistinos naudoti galios elektros energijos vartojimo, kai planuojama vartoti tik iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energiją, projektai yra pripažįstami valstybei svarbiais projektais. Jei bus pastatytas toks parkas, koks planuojamas, jis Marijampolės rajone generuos 210 MW leistinos generuoti galios.

Iki šiol šalia Marijampolės planuojamas statyti vėjo elektrinių parkas tokio statuso neturėjo, tai buvo vienas iš daugelio šalyje vystomų atsinaujinančios energetikos projektų.

„Šis įstatymo pakeitimas tik dar kartą akcentuoja, kad parkas, kurį planuojame vystyti Marijampolės pašonėje, nėra šiaip paprastas verslo projektas. Šis projektas yra svarbi visos Lietuvos energetikos strategijos dalis, jis būtinas tam, kad pasiektume valstybės iškeltų tikslų tapti energetiškai nepriklausoma valstybe. Šiandien tai yra itin svarbu, o šis įstatymo pakeitimas tik pabrėžia, kad šis planuojamas parkas yra būtinas valstybei bei vis daugiau elektros energijos suvartojančių gyventojų poreikių užtikrinimui“, – komentuoja projekto vadovas Aidas Gelbūda, iš parką vystančios bendrovės „Evecon“, valdančios UAB „Naudingas vėjas“.

Be energetinio nepriklausomumo, esame pažeidžiami kaip valstybė

Advokatas Robert Juodka, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdybos narys yra komentavęs, kad Lietuva energetine prasme yra labai pažeidžiama ir būtent dėl to turime fokusuotis į energetinio nepriklausomumo užtikrinimą: Neturime natūralių energetikos šaltinių, tokių kaip nafta ar kalnai, kuriuose būtų galima statyti hidroelektrines. Paskutinius dešimt-penkiolika metų valstybės lygmeniu kryptingai veikiame siekdami diversifikuoti energijos šaltinius, didinti šalies energetinį nepriklausomumą. 

Kodėl? Atsakymas vienas ir labai aiškus: kai esame priklausomi, esame pažeidžiami. Pavyzdžiui, iki kol įsigijome savo suskystintųjų dujų terminalą ir buvome visiškai priklausomi nuo Rusijos, patyrėme ir politinį Rusijos spaudimą, ir kainos buvo didesnės. Atsiradus terminalui, kurio įsigijimas, beje, kėlė labai daug triukšmo, kainos nukrito daugiau nei trečdaliu ir dabar, kai netoliese ta pati Rusija vykdo agresiją prieš Ukrainą, tai, kad esame šiuo aspektu visiškai nuo jų nepriklausomi, yra labai svarbu. Tai padeda mums apsisaugoti nuo šalies agresorės neigiamos įtakos“, – aiškino ekspertas. 

Šia tema neseniai pasisakė ir LR aplinkos apsaugos ministras Simonas Gendvilas, savo žiniasklaidai išplatintame komentare rašęs: „Kiekvienais metais Lietuvos gyventojai, verslas ir viešasis sektorius išsiunčia 6-7 mlrd. eurų į užsienį apmokėdamas importuojamos elektros, dujų, naftos degalų sąskaitas. Šie pinigai privalo likti Lietuvoje ir tai įmanoma tik su privačiomis investicijomis į energetiką regioninėse savivaldybėse“.