Pakalbinome jau gyvenančius prie vėjo elektrinių: kaip jie jaučiasi?

Nors vėjo elektrinės Europoje sėkmingai veikia jau daugelį metų, o tyrimai atskleidžia, kad neigiamo poveikio jos nedaro, Lietuvoje intensyvi vėjo energetikos plėtra dar tik įsibėgėja ir nerimo daliai gyventojų kyla. Vis dėlto jau esama žmonių, kurie ir Lietuvoje ne vienerius metus gyvena netoli vėjo elektrinių: būtent jie gali geriausiai papasakoti, ką tai reiškia, ar verta baimintis ir ar susiduriama su kokiais nors iššūkiais. 

Gyvena dešimtmetį ir jokio neigiamo poveikio nepastebi

2,2 kilometrų spindulio teritorijoje nuo Kretingos rajone esančio Vydmantų miestelio yra 11 veikiančių vėjo elektrinių. Vėjo elektrinės ten veikti pradėjo prieš maždaug 10 metų ir per visą šį laiką gyventojai sakosi nepastebėję jokio neigiamo poveikio nei gamtai, nei sau. Viena Vydmantų gyventojų, Neringa, gyvenanti 900 metrų atstumu nuo elektrinės, sako, kad gyvenimas prieš atsirandant vėjo elektrinėms ir joms pradėjus veikti nepasikeitė. 

„Gyvename dviejų aukštų name su šeima, vaikais ir augintiniais, vėjo elektrinę matome pro langą. Čia gyvename jau dvidešimt metų, tad galime drąsiai palyginti, kaip atrodė gyvenimas prieš atsirandant vėjo elektrinei ir jai pradėjus veikti. Atsakymas paprastas: jokio pokyčio nepajutome“, – pasakoja Vydmantų gyventoja Neringa.

Paklausta apie elektrinės skleidžiamą garsą, moteris sako, kad garso nėra jokio: „Nei esant dideliam vėjui, nei naktį, nei dieną – joks garsas mūsų namų ir kiemo nepasiekia. Kartais su vyru net juokaujame, kad gal va šis tolumoje esantis garselis sklinda nuo elektrinės? Bet ne. Natūralu, kad prie elektrinės nebuvę, nesilankę ir negyvenę žmonės turi baimių dėl garso: atrodo, didelis įrenginys, kaip jis gali būti tylus? Bet čia svarbu suprasti, kad tai nėra kažkokia varikliu varoma turbina, tai – elektrinė, kuri sukasi nuo vėjo, todėl tikrai, nuoširdžiai sakau, jokio garso neskleidžia. Nerimaujantiems žmonėms rekomenduočiau nuvykti prie elektrinės ir pasiklausyti tam, kad įsitikintų mano žodžių teisingumu“. 

Neringa pasakoja, kad per visus metus gyvenimo prie vėjo elektrinės ji nepastebėjo jokio neigiamo poveikio gamtai. Pasak moters, elektrinių planavimo metu buvo gyventojų, turėjusių baimių dėl poveikio paukščiams, tačiau jos nepasitvirtino: „Žinoma, bendruomenėje būta visokių nuomonių, ir neutralių, ir už, ir prieš elektrinių statymą, buvo baiminamasi, kad elektrinės išbaidys visus paukščius, kenks jiems. Šitie nerimavimai visiškai nepasitvirtino: pavasarį keliamės ir gulamės su paukščių giesmėmis, stebime skraidančius paukščius, o tie, kas prieš statant elektrines turėjo baimių, suprato, kad jos nebuvo pagrįstos“.

Neringos močiutė, kuri yra vyresnio amžiaus moteris, taip pat gyvena netoli vėjo elektrinės, net arčiau nei pati Neringa: „Nuo močiutės namų elektrinė yra nutolusi 700 metrų. Visiems žinoma, kad vyresnio amžiaus žmonėms prie naujovių prisitaikyti kartais būna sunkiau, jie reaguoja jautriau, tačiau močiutė niekada nesiskundė: nei garsu, nei vaizdu, nei savo sveikata“.

Moters teigimu, gyvenimas atsiradus vėjo elektrinėms nepasikeitė: kaip gyveno iki jų, taip pat gyvena ir dabar, nejausdami jokio neigiamo poveikio. 

Įsigijo sklypą šeimos namų statybai greta vėjo elektrinių

Pozityviai nuteikia ir tai, kad ne tik jau gyvenantys žmonės sako su jokiais iššūkiais dėl vėjo elektrinių nesusiduriantys, bet greta elektrinių parkų atsiranda ir naujakurių. Vienas jų – Tadas Jautakis, neseniai įsigijęs sklypą šeimos namų statybai netoli vėjo elektrinės. 

„Mane pakerėjo čia esanti gamta: sklypas yra Kretingos miesto teritorijoje, tokioje kaip įlankoje, kurioje ledynai yra suformavę daubą, gal buvus kokia nors upė. Namą statysime ant kalniuko, leidžiantis nuo jo atsiveria pievos, laksto stirnos. Ir netoliese, 700 m nuo būsimo namo, stovi vėjo elektrinės. Jos man ne tik, kad netrukdo – tai buvo viena priežasčių įsigyti šį sklypą, nes man patinka, kaip elektrinės papildo kraštovaizdį“, – pasakoja Tadas Jautakis. 

T. Jautakis pasakoja, kad namą projektuoja taip, jog pro virtuvės langus matytųsi elektrinės: „Mūsų virtuvės baldų komplektas neturės įprastos sienelės, nes projektuotojams pasakiau, kad noriu turėti atvirą langą su vaizdu į vėjo jėgaines“.

Paklaustas, ar negąsdina vėjo elektrinių poveikis, T. Jautakis sako, kad absoliučiai ne: „Vykstu į sklypą dabar pjauti žolės, tai minimalų elektrinės sparnų sukimosi garsą girdžiu tik tada, kai iš tos pusės pučia stiprus vėjas. Bet garsas toks nedidelis, kad manęs visai neglumina. Dėl visų kitų aspektų, tikrai neturiu nerimo, žinau, kad Europoje ir Lietuvoje tokios elektrinės stovi dešimt ir daugiau metų ir yra padaryta tyrimų, įrodančių, kad žalos jos nedaro nei žmonėms, nei gamtai. Negana to, juk laksto stirnos, skraido paukščiai, reiškia, viskas gerai“.