Pristatyta vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaita: teritorija – tinkama, vystytojai imsis ir papildomų priemonių

Rugpjūčio 1 d. Igliškėlių kultūros centre bei tiesiogine vaizdo transliacija internetu vyko greta Marijampolės planuojamo statyti vėjo elektrinių parko poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatymas visuomenei. Daugiau nei metus trukęs vertinimas atskleidė, kad pasirinkta teritorija yra tinkama vėjo elektrinių parkui, tačiau vertinimo vykdytojai pateikė kelias rekomendacijos plano pakeitimams bei galimo neigiamo poveikio mažinimui.

„Pirmiausia noriu akcentuoti, kad griežtai vadovausimės visomis poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitoje nurodytomis rekomendacijomis tam, kad užtikrintume, jog vėjo elektrinių parkas nedarytų reikšmingo neigiamo poveikio aplinkai bei gyventojams. Džiugu, kad būrys PAV ataskaitą rengusių ekspertų patvirtino, kad pasirinkta teritorija yra tinkama vėjo elektrinių parkui, o pritaikius kelias poveikio mažinimo priemones toks parkas nedarys reikšmingo neigiamo poveikio nei aplinkai, nei žmonėms; atvirkščiai atneš daug naudų vietiniams gyventojams bei prisidės prie šalies energetinio nepriklausomumo didinimo“, – komentuoja projekto vadovas Aidas Gelbūda, iš parką vystančios bendrovės „Evecon“, valdančios UAB „Naudingas vėjas“.

Poveikio aplinkai vertinimo metu, vykusio daugiau nei vienerius metus, galimas reikšmingas neigiamas poveikis neužfiksuotas vandenims, aplinkos klimatui, dirvožemiui, kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei, materialinėms vertybėms, saugomoms gamtinėms teritorijoms, nekilnojamosioms kultūros vertybėms  bei žmonių sveikatai. Vis dėlto parko vystytojai sako, kad siekdami pilnai užtikrinti bendruomenių gerbūvį, taikys papildomas priemones kelioms sritims. 

Atsisakoma statyti dvi planuotas elektrines

Vykdant poveikio aplinkai vertinimą, galimas neigiamas poveikis užfiksuotas tik dėl vienos prie sąvartyno planuotos elektrinės, mat ten dėl esančių maisto atliekų būna didelės paukščių sankaupos. Dėl šios priežasties elektrinė ten statoma nebus. Parko vystytojai sako, kad naikins ir arčiausiai Tautkaičių kaimo esančią vėjo elektrinę.

„PAV vykdytojai pastebėjo, kad viena planuojamų elektrinių yra pakankamai arti Marijampolės sąvartyno, per 600 metrų. Ši teritorija yra gausiai lankoma paukščių, sąvartynas pritraukia didelius kiekius kirų. Būtent dėl to PAV vykdytojai rekomenduoja atsisakyti šios vienos elektrinės, jų rekomendacijas vykdome ir elektrinė iš planų yra išbraukiama. Taip pat atsisakome ir plano statyti elektrinę, planuotą arčiausiai Tautkaičių kaimo. Tad šiuo metu preliminariai parko plane yra ne 44, o 42 turbinos“, – komentuoja Aidas Gelbūda.

Gandrams apsaugoti – papildomos priemonės

 PAV pristatymo visuomenei metu nemažai dėmesio sulaukė gandrų apsauga. Ataskaitoje rašoma, kad planuojamo vėjo elektrinių parko teritorijoje pavasarinių migracijų laikotarpiu stebimi pakankamai gausūs migruojančių paukščių srautai ir teritorijai artimoje aplinkoje yra didelis baltųjų gandrų lizdaviečių tankumas, rekomenduojama taikyti papildomas apsaugos priemones. 

„Planuojamo parko teritorija nepasižymi baltiesiems gandrams palankiomis mitybinėmis sąlygomis, tačiau vadovaujantis PAV išvadomis sieksime dar labiau apsaugoti šiuos paukščius ir taikysime neigiamo poveikio išvengimo priemones, vykdysime nuolatinę stebėseną. Tai bus daroma didinant pačios vėjo elektrinės matomumą. Žinoma, paukščių stebėjimą vykdysime ir elektrinėms pradėjus veikti, o pastebėję neigiamą poveikį, imsimės papildomų priemonių jo mažinimui“, – aiškina A. Gelbūda.

Neigiamas poveikis dirvožemiui padarytas nebus

PAV metu nustatyta, kad vėjo elektrinių statybos ir eksploatacijos metu, taikant papildomas poveikio išvengimo priemones, dirvožemis neigiamai paveiktas nebus. PAV įgyvendintojai pateikė konkrečias rekomendacijas dirvožemiui apsaugoti: 

„Nors ataskaitoje sakoma, kad reikšmingas neigiamas poveikis dirvožemiui nenumatomas, siekiame daryti viską, kas ir statybų metu, ir po jų, užtikrintų, kad dirvožemiui nei kiek nepakenkta. Vadovaudamiesi PAV rekomendacijomis ir geriausiomis pasaulinėmis praktikomis, statybų metu ketiname laikinai nukasti derlingą dirvos sluoksnį, jį sandėliuoti, o užbaigus statybos darbus panaudoti pažeistų teritorijų atstatymui ir gerbūvio sutvarkymui. Negana to, teritorijose, kuriose anksčiau buvo vykdyta arba vis dar yra vykdoma su pavojingų medžiagų naudojimu susijusi ūkinė veikla, atliksime preliminarius ekogeologinius tyrimus, nustatysime dirvožemio viršnorminę taršą ir esant poreikiui, tvarkysime“, – aiškina UAB „Evecon“ atstovas. 

Trys vėjo elektrinės naktimis veiks lėčiau

Vykdant poveikio aplinkai vertinimą, specializuota skaičiavimo programa buvo atliktas planuojamų vėjo elektrinių triukšmo sklaidos modeliavimas. Nustatyta, kad sukeliamo triukšmo ribinė vertė nebus viršyta, triukšmas gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje neviršys nurodytų triukšmo lygio ribinių dydžių. Vis dėlto PAV rengėjas ir vystytojas sutarė apriboti trijų vėjo elektrinių veiklą nakties metu ir taip dar labiau mažinti jų skleidžiamą garsą arčiausiai esančioms gyvenvietėms ar sodyboms.

„Vadovaudamiesi rekomendacijomis planuojame trims elektrinėms pritaikyti garso mažinimo priemones nakties metu. Kituose projektavimo etapuose naudosime papildomus įrengimus garso sklaidos modeliavimams ir toliau tikslinsime triukšmo vertinimą. Matydami, kad kažkuriai elektrinių reikalingi papildomi sprendimai, jų imsimės“, – sako A. Gelbūda.

Mažins šešėliavimo riziką

Parko vystytojai taip pat sako, kad siekiant mažinti elektrinių šešėliavimą, penkioms vėjo elektrinėms naudos vadinamąsias  „anti-flickering“ (liet. anti-mirgėjimo) sistemas. 

„Vadovaujantis egzistuojančiu reguliavimu, gyvenamieji ir visuomeninės paskirties pastatai negali patirti elektrinių menčių šešėlių mirgėjimo ilgiau nei 30 val. per metus. Įgyvendindami PAV ataskaitoje pateiktas rekomendacijas penkioms vėjo elektrinėms diegsime „anti-flickering“ sistemas, kurios užtikrins, kad šios ribinės vertės viršytos nebūtų“, – teigia A. Gelbūda.

Kas vyks toliau?

Susitikimo metu buvo išsakyti gyventojų pasiūlymai, kuriuos šiuo metu parką vystanti bendrovė analizuoja ir pagal juos koreguos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Tai padarius poveikio aplinkai vertinimo ataskaita bus derinama su atsakingomis institucijomis;   kalbamasi su tais gyventojais, kurių pateikti prieštaravimai turi teisinio pagrindo, taip pat dėliojant galutinį vėjo elektrinių išsidėstymą bus bendraujama su artimiausių namų savininkais.

Po PAV ataskaitos tikslinimo pagal visuomenės pastabas ir pasiūlymus bus pradėtas derinimas su PAV subjektais: Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, Kultūros paveldo departamentu, Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, Marijampolės savivaldybės administracija.  

Galutinį sprendimą dėl vėjo elektrinių statybos priims Aplinkos apsaugos agentūra.