Vėjo elektrinės: ne tik pigesnė elektra, bet ir daugiau pinigų į savivaldybės biudžetą

Vėjo energetika yra ne tik būdas kovoti su klimato kaita ir didinti šalies energetinį nepriklausomumą bei mažinti elektros kainas gyventojams. Greta šių naudų yra ir kitų privalumų savivaldybėms: tai yra apibrėžta šalies įstatymuose bei vėjo energetikos vystytojų reguliavimo taisyklėse.

Moka bendruomenių fondams ir NT mokestį

Pagal įstatymą dalis gautų pinigų iš vėjo elektrinėse pagamintos ir parduotos elektros energijos skiriama bendruomenių fondams. Skaičiuojama, kad viena apie 7 MW vėjo elektrinė bendruomenėms sugeneruoja apie 30 000 Eurų kasmet. Šie pinigai gali būti skiriami renovuoti darželiams bei mokykloms, tvarkyti keliams, nutiesti takelius, apšvietimą bei kitai infrastruktūrai gerinti, teritorijoje esančioje per 5 km nuo vėjo jėgainės.

Vėjo elektrinių operatoriai Lietuvoje įstatymu yra įpareigoti finansuoti vietos bendruomenių veiklą. Vienas 100 MW galios vėjo elektrinių parkas kas metus vietos bendruomenėms privalo pervesti po maždaug 450 tūkstančių eurų. Šios lėšos neišvengiamai gerina vietos bendruomenių gyvenimo kokybę“, – komentuoja Martynas Nagevičius. Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas. 

Greta šio bendruomenių veiklos finansavimo, vėjo parkai į savivaldybės biudžetą kasmet moka nekilnojamojo turto (NT) mokestį, kuris gali būti iki 3 proc. nuo statinio rinkos vertės. Jo dydį nusprendžia kiekviena savivaldybė savarankiškai. Skaičiuojama, kad už vieną vėjo elektrinę per metus į savivaldybės biudžetą sumokama nuo 25 iki 30 tūkst. eurų NT mokesčio per metus, priklausomai nuo elektrinės dydžio. 

Sutvarko infrastruktūrą, tiesia kelius

Vėjo elektrinių statybų metu turbinas statanti bendrovė sutvarko lauko keliukus bei privažiavimus, kurie paprastai dėl jais važiuojančių traktorių ir kombainų būna prastos kokybės. 

Infrastruktūra yra tvarkoma vėjo jėgainės statybų metu: stiprinami, remontuojami lauko keliukai, kuriais važinėja ūkininkų technika tam,  kad galėtų privažiuoti vėjo jėgaines aptarnaujantis transportas. Kartais tokie keliukai iš tikrųjų būna labai blogos būklės ir toks infrastruktūros gerinimas palengvina ūkininkų darbą. 

Nemokama arba pigesnė elektra gyventojams

Dar vienas svarbus privalumas, kurį sukuria netoliese įrengta vėjo jėgainė, yra nemokama arba pigesnė elektra gyventojams. 

Jei žmonės yra įsikūrę iki 640 metrų nuo vėjo jėgainės, iki 2000 kWh elektros per metus jiems yra teikiama visiškai nemokamai. Gyvenantiems 640 metrų 1 kilometro atstumu, elektros energijos kaina yra 8 ct/kWh plius ESO mokesčiai.

Negana to, dažnai savivaldybės susitaria su vėjo jėgainių vystytojais, kad pigiau elektra tiekiama ir tam tikroms savivaldybės organizacijoms, pavyzdžiui, švietimo įstaigoms, kultūros centrui, bibliotekoms ir pan. Tai gerokai sumažina savivaldybės išlaidas. 

Naudos ūkininkams

Tyrimais įrodyta, kad dirbamoje žemėje stovinti vėjo jėgainė kuria naudas ir ūkininkų derliui.  Besisukanti vėjo jėgainė, maišanti orą aplink, pavasarį gali apsaugoti ir nuo dirvos paviršiuje susidarančių šalnų, o karštomis vasaros dienomis išmaišyti didžiulę kaitrą susidarančią žemės paviršiuje.

Tai įrodo ir skirtingi atlikti tyrimai. Pavyzdžiui, Tengjiao Chen iš Ilinojaus universiteto tyrime nagrinėjama, kaip vėjo jėgainės gali paveikti žemės ūkio derlių per mikroklimato poveikį. T.Chen tyrimo rezultatai nustatė, kad vėjo energijos plėtra turi reikšmingą teigiamą poveikį netoliese esančių pasėlių derliui – nurodoma, kad 50 MW galios vėjo parkas, sojų pupelių ir kukurūzų derlių atitinkamai padidino 1,3% ir 2,4%. Taip pat tyrimo rezultatai rodo, kad dideli vėjo parkai 2,2–2,6% sumažino ekstremalios temperatūros dienų skaičių auginamų kultūrų vegetacijos metu (kai dienos oro temperatūra yra  daugiau nei  30 °C), tad tokie mikroklimato pokyčiai buvo pagrindinis derliaus gausėjimo veiksnys.