Vėjo parko vystytojai susitiko su Marijampolės bendruomenėmis

Vėjo elektrinių parką Marijampolės sav. planuojančios bendrovės atstovai sausio pabaigoje susitiko su bendruomenėmis Sasnavoje, Baraginėje bei Tautkaičiuose. Susitikimų metu gyventojai kėlė ne vieną klausimą, vyko diskusijos, projekto vystytojai pristatė parko vystymo planus bei pateikė atsakymus gyventojams. 

Vystytojas: norime kalbėtis, tartis ir užtikrinti, kad projektas būtų naudingas visiems

„Susitikimai vyko skirtingais formatais, kvietėme žmones ateiti individualiems pokalbiams, susitikome ir su bendruomenėmis bendrai. Natūralu, kad žmonėms kyla daug klausimų, vėjo elektrinių parkai yra pakankamai šviežia naujiena Lietuvoje, tad juos supa įvairūs mitai. 

Labai džiaugiuosi, kad žmonės atėjo ir atvirai išdėstė savo nuomonę, itin daug klausimų sulaukė galimas poveikis aplinkai. Išsamiai papasakojome, kaip vyksta ir vyks prasidėjęs poveikio aplinkai vertinimas, dalinomės, kad norime rasti kompromisus su vietine bendruomene, aptarėme tokius projektus reglamentuojančius įstatymus“, – komentuoja projekto vadovas Aidas Gelbūda, iš parką vystančios bendrovės „Evecon“, valdančios UAB „Naudingas vėjas“.

Pasak A. Gelbūdos, svarbu suprasti, kad vėjo elektrinių parko vystymas trunka ne vienerius metus, o šiuo metu vyksta projekto planavimo etapas: įvairiais pjūviais analizuojamos galimos vėjo elektrinių vietos: „Ši itin kruopšti analizė vyksta tam, kad rastume geriausias, žalingo poveikio aplinkai, gyvūnijai ir žmonėms nedarančias vietas vėjo malūnams. Atliekamo poveikio aplinkai vertinimo metu modeliuojamas garso sklidimas, šešėliavimas, vertinamas poveikis kultūros paveldui, gamtai, kraštovaizdžiui, žmogaus sveikatai“. 

Bendruomenės pirmininkė tikisi, kad komunikacija nenutrūks 

Baraginės bendruomenės pirmininkė Irena Maziliauskienė pasakoja, kad susitikimo metu atsakyta į visus klausimus, kurie buvo užduoti: „Ko klausėme, viskas buvo atsakyta, tik tų paklausėjų nebuvo labai daug, norėjosi sulaukti daugiau bendruomenės narių. Iki šio susitikimo žmonėms labai daug kas buvo neaišku, kaip čia viskas vyks, kaip ta infrastruktūra susidėlios. 

Bet suprantame, kad viskas pažingsniui, tad tikimės, kad ateity, kai projekto planavimas įsibėgės, įmonės atstovai ir toliau bus linkę bendrauti, atsakyti į klausimus, kad nenutrūks komunikacija. Taip pat norėtųsi, kad komunikacija vyktų ne tik su tais, kas pasirašo sutartis dėl žemės nuomos, bet ir kitais, kad būtų, kur ir kaip užduoti klausimus“.

Deja, atsiranda tų, kurie apskritai nori stabdyti vėjo energetikos plėtrą Lietuvoje

A. Gelbūda pasakoja, kad su viena iš bendruomenių buvo susitikta net du kartus tam, kad pavyktų rasti kompromisus šiame projekto planavimo etape: „Deja, ne su visomis bendruomenėmis pavyksta konstruktyviai diskutuoti ir rasti sprendimus. Kartais pasitaiko net manipuliavimo ir klaidinimo atvejų dėl asmeninės politinės, finansinės ar kitokios naudos.

Nors su viena iš bendruomenių konstruktyvaus pokalbio nebuvo, vis tiek bandėme ieškoti geriausių sprendimų. Išgirdome daug skirtingų pasiūlymų: vienas prašė traukti elektrines toliau nuo jų kaimo link kitų gyvenviečių, kitas sakė, kad vėjo elektrinių statyba Lietuvoje turi būti stabdoma, trečias, kad vėjo elektrines statyti reikia ne arčiau nei 2 km nuo gyvenvietės tokiu atveju Lietuvoje neliktų vietų, tinkamų vėjo elektrinių plėtrai. Toks atstumas yra sunkiai paaiškinamas ir nepagrindžiamas jokiais teisės aktais ar tyrimais, tik emocija. Bandome rasti kompromisus, net buvome pasiūlę vieną elektrinę naukinti visiškai, tokiu atveju artimiausia elektrinė būtų už 1 kilometro, o kita – už 1,5 kilometro, kas yra daug didesni atstumai nei reglamentuojama įstatymuose, kuriuose įvardijama, kad elektrinė gavus rašytinį gyventojo susitikimą gali stovėti ir 300 m atstumu nuo gyvenamųjų namų

Vis dėlto džiugu, kad kitos bendruomenės rėmėsi faktais, iš esmės palaiko siekį išsaugoti planetą ir didinti Lietuvos nepriklausomumą energetikoje, uždavė klausimus ir galėjome vystyti itin produktyvią diskusiją.“. 

Svarbu tai, kad net ir ne susitikimų metu visi gyventojai gali užduoti klausimus ir sulaukti atsakymų: „Mūsų projekto svetainėje, adresu www.naudingasvejas.lt, yra galimybė visiems norintiems užduoti klausimus. Vėjo elektrinių parkai yra būdas saugoti mūsų planetą, didinti šalies nepriklausomumą, tad norime, kad šis projektas būtų vystomas kompromisų, o ne buldozerio principu, norime kalbėtis, tartis ir užtikrinti, kad šis parkas būtų naudingas visiems“, – komentuoja projekto vadovas.