Žemdirbys Saulius Tupikas Akmenės rajone 300 ha žemėje augina grūdines ir ankštines kultūras, o dalį žemės yra išnuomavęs vėjo elektrinių statytojams. Statybos vyksta jau dabar, elektrinės jo dirbamoje žemėje turėtų stovėti jau liepos mėnesį. S. Tupikas sako, kad jokių baimių dėl elektrinių poveikio jo žemdirbystei neturi ir pasakoja, kad daugiausiai dėmesio skyrė deryboms su elektrinių vystytoju.
„Tos baimės yra absurdas“
„Pirmą kartą pasiūlymą nuomoti dalį savo žemių vėjo elektrinėms gavau 2010-2011 metais. Abejonių dėl elektrinių statymo neturėjau niekada, esu labai atviras naujovėms. Žinoma, iš aplinkos visada girdėjau baimių, kad elektrinės blokuos mobilų signalą, bus šešėliavimas, kad sliekai išsilakstys nuo kažkokios vibracijos, kad karvėms pienas mažės.
Bet aš tokių minčių neturėjau, nekreipiau dėmesio, nes tokios baimės yra absurdas, net kalbos apie jas būtų negali. Man viską lėmė pasiūlymo esmė, nes iš šio susitarimo uždirbti turi abi šalys, ne tik vėjo elektrinių statytojas.
Šiuo metu esu išnuomavęs žemes keturioms jėgainėms, jas jau stato, jau suvežti sparnai ir stulpai, elektrinės liepą jau turėtų stovėti“, – pasakoja žemdirbys.
Tyrimai įrodo, kad žalos derliui nėra
Vis dėlto ar yra įmanomas koks nors neigiamas vėjo elektrinių poveikis dirbamai žemei? Tyrimais įrodyta ne tik, kad vėjo jėgainės neturi neigiamos įtakos aplink auginamoms kultūroms. Atvirkščiai: turbinos dažnai yra naudingos aplink augantiems pasėliams.
Besisukanti vėjo jėgainė, maišanti orą aplink, pavasarį gali apsaugoti ir nuo dirvos paviršiuje susidarančių šalnų, o karštomis vasaros dienomis išmaišyti didžiulę kaitrą susidarančią žemės paviršiuje.
Tengjiao Chen iš Ilinojaus universiteto tyrime nagrinėjama, kaip vėjo jėgainės gali paveikti žemės ūkio derlių per mikroklimato poveikį. T. Chen tyrimo rezultatai nustatė, kad vėjo energijos plėtra turi reikšmingą teigiamą poveikį netoliese esančių pasėlių derliui – nurodoma, kad 50 MW galios vėjo parkas, sojų pupelių ir kukurūzų derlių atitinkamai padidino 1,3 % ir 2,4 %. Taip pat tyrimo rezultatai rodo, kad dideli vėjo parkai 2,2–2,6 % sumažino ekstremalios temperatūros dienų skaičių auginamų kultūrų vegetacijos metu (kai dienos oro temperatūra yra daugiau nei 30 °C), tad tokie mikroklimato pokyčiai buvo pagrindinis derliaus gausėjimo veiksnys.
Vėjo elektrinė gali auginti žemės ūkio paskirties žemės vertę
Greta poveikio žemdirbystei, svarbu žinoti ir tai, kaip dirbamoje žemėje stovinti vėjo elektrinė gali paveikti žemės vertę. Svarbu suprasti, kad Marijampolės projekte vėjo elektrines planuojama statyti ne tankiai apgyvendintoje vietovėje, ne prie gyvenamųjų namų, o dirbamoje žemėje. Tai leidžia daryti loginę išvadą, kad tokių žemių vertė, atsiradus vėjo elektrinei, galimai kils dėl didesnių žemės generuojamų pajamų.
Žemės ūkio paskirties žemės vertė, be visų kitų faktorių, yra stipriai susijusi su tuo, kokias pajamas tos žemės savininkui ji gali generuoti. Tokia žemė įprastai pajamas uždirba iš žemdirbystės veiklos, tačiau jos teritorijoje atsiradus vėjo elektrinei, už jį parko vystytojai moka žemės nuomą, kartais – kompensacijas, ir tai tampa papildomomis pasyviomis pajamomis, kurias uždirba tas pats žemės sklypas. Tad šiuo aspektu žemės ūkio paskirties žemės vertę vėjo elektrinė augina, nes sukuria pasyvias pajamas tos žemės savininkui.